Biogramy

Mazurek Piotr

Mazurek Piotr

rocznik: 1953

Piotr Mazurek urodził się 13 kwietnia 1953 roku. Studiował na Wydziale Matematyki UW na kieruneku ekonometrii a następnie był doktorantem w PAN. Przed stanem wojennym pracował jako matematyk w Instytucie Badań Systemowych.
Teodora Klincewicza poznał w okresie strajków na uczelniach. Po wprowadzeniu stanu wojennego. zorganizował jeden z pierwszych lokali w których ukrywali się Ewa Brykowska i Teodor Klincewicz po złamaniu strajku na Politechnice Warszawskiej. Związał się z Grupami Oporu gdzie zajmował się techniką. Między innymi w warsztacie jego ojca - Tadeusza Mazurka powstała pierwsza seria wyrzutników pirotechnichnych (wyrzutniki z blachy stalowej odpalane lontem). Przy pomocy ojca organizował prywatne warsztaty do wyginania kolcy z blachy stalowej wycinanych w Hucie Warszawa przed demonstracją 31 sierpnia 1982 roku.

Oprócz pracy w Grupach Oporu związał się z KOS, dla którego drukował i organizował drukarnie.
13 sierpnia 1983 roku zatrzymano współpracownika KOS z dużą ilością 34 nr KOS.
Na podstawie jego zeznań zlokalizowano dwie zorganizowane przez Piotra Mazurka drukarnie - na Wale Miedzeszyńskim i w Marysinie koło Sochaczewa, ustalone też dane personalne Piotra. Piotr zaczął się ukrywać i kontynoował działalność w Grupach Oporu i KOS.

Pod koniec 1983 roku, Piotr Mazurek wrócił do domu został zatrzymany i przesłuchany przez prokuratora. Objęła go amnestia.
Kontynuował działalność w Grupach Oporu i KOS. Na cele Grup Oporu zorganizował magazyn wyrzutników w piwnicy swojej ciotki przy ulicy Waszyngtona 14a.
Na podstawie meldunku TW Lokal został rozpoznany przez SB i w dniu 24 czerwca 1985 roku przeprowadzono tam rewizję. Znaleziono gotowe wyrzutniki, prefabrykaty, materiały miotające i notatki. Aresztowano ciotkę Piotra Halinę Bojanowską i Piotra Rzewuskiego "Nordyka", "Przemka".
Piotr Mazurek zaczął ponownie się ukrywać. Ujawnił się 28 listopada 1986 roku.

Na wiosnę 1987 roku Piotr Mazurek zoatał porwany przez SB i przetrzymywany prawdopodobnie w Magdalence. Zmuszano go do współpracy z SB grożąc odwetem na jego córce i żonie.
12 lipca 1988 roku wieczorem w mieszkaniu jego teściowej, gdzie Piotr mieszkał zjawiło się dwóch funcjonariuszy SB.
13 lipca, rano Piotr Mazurek popełnił samobójstwo wyskakując z okna.

Wróć