Biogramy

Kuran Krzysztof

Kuran Krzysztof

rocznik: 1949

Po wprowadzeniu stanu wojennego wspólnie ze swoją żoną Ewą Kuran rozpoczął współpracę z Januszem Ramotowskim "Karolem", "Przemem". W swoim domu drukowali warszawską "Solidarność Walczącą".

Wraz z "Przemem" przeszli do Grup Oporu Solidarni. Krzysztof Kuran w swoim warsztacie wykonywał obudowy i dokonywał montażu pierwszej serii "gadał" - urządzeń nagłaśniających wykorzystywanych przez Grupy Oporu. Następnie znaleźli się w organizowej Sekcji Transportu.

W ich domu znajdował się jeden z najważniejszych magazynów sprzętu wysyłanego ze Szwecji przez Mariana Kaletę.

30 marca 1984 została zamordowana córka Ewy i Krzysztofa Kuranów - Karolina. W trakcie śledztwa milicja dostała informacje że Kuranowie są związani z opozycją. Jeszcze przed pogrzebem Karoliny odbyła się ewakuacja sprzętu z ich domu. Ewakuację przeprowadził Krzysztof Kuran i Janusz Ramotowski.

Ewa Kuran była w szóstym miesiącu ciąży. Kuranowie nie przerwali działalności i po "kwarantannie" w dalszym ciągu przechowywali sprzęt aż do wyjazdu "Przema" z Polski.
Krzysztof Kuran wspólnie z Zenonem Barejko i Januszem Ramotowskim odbierał w kwietniu 1985 roku ostatni transport z ciężarówki Mercedes Svena Järna.

Po zakończeniu pracy z transportach zorganizowali w swoim warsztacie pokazy filmów drugiego obiegu.
Po nawiązaniu kontaktu z Barbarą Fijołek Kuranowie rozpoczęli współpracę z "Tygodnikiem Mazowsze".
Zajmowali się łącznością. Krzysztof Kuran osłaniał zebrania redakcji.

Wróć