Biogramy

Izgarszew Piotr

Izgarszew Piotr

rocznik: 1955, pseudonim: "Pawełek"

Przed stanem wojennym pracował w Transbudzie, był delegatem na zjazd Transbudu-Warszawa, wiceprzewodniczącym rady pracowniczej w IV Oddziale i członkiem rady przedsiębiorstwa.

13 grudnia z budynku Regionu na Mokotowskiej wyniósł i zabezpieczył składopis IBM, maszynę która była później wykorzystywana do przygotowania "Tygodnika Mazowsze". Wtedy poznał Adama Karwowskiego i Waldemara Wysokińskiego z "Kręgu" i zajął się kolportażem "Tygodnika Mazowsze", "Woli" i "KOS-a".

Na początku 1982 poznał Janusza Ramotowskiego "Przema", a następnie Grzegorza Jaczyńskiego i z nimi rozpoczął pracę w sekcji technicznej Grup Oporu. Koordynował produkcję kolcy do zablokowania ruchu samochodowego i butelek samozapalających. Teodora Klincewicza poznał przed 31 sierpnia 1982 r. 31 sierpnia 1982 kierowana przez niego grupa starła się z ZOMO w okolicach placu Grzybowskiego. 7 lipca 1983 roku wspólnie z Wiesławem Ostrorogiem zagazował konsumy milicyjne. W maju 1983 r. aresztowano go w zakładzie Ponar-Awia. Zwolniono go z braku dowodów. Po tym aresztowaniu ukrywał się. W podziemiu uczył się poligrafii. 13 grudnia 1983 r. ujawnił się. Po ujawnieniu się zajął się poligrafią - prowadził drukarnię dla KPN i działał w Grupach Oporu. W 1986 r. zajął się rozrzucaniem ulotek a następnie rozwieszaniem transparentów. Standardowy transparent miał wymiary 3 x 7-8 m. Brał udział w rozwieszeniu 56 transparentów o łącznej powierzchni 1200 m2. Został aresztowany w marcu 1987 r. w zajezdni pod hutą, kiedy malował na tramwajach hasła. Dostał wyrok półtora roku ograniczenia wolności i kolegium za 73 pomalowane tramwaje. Ostatnie zadanie dostał od Teosia w 1988 r., podczas strajków. Miał rozpracować koszary ZOMO na Golędzinowie.

Po 1989 r. robił "eksport rewolucji" wysyłając sprzęt do krajów demokracji ludowej, na Litwę, Ukrainę, Białoruś i do Mongolii. Odbywało się to w ramach działalności IDEE, kierowanego przez Irenę Lasotę. Szacuje się że przez jego ręce przeszło około 200 maszyn drukarskich. W 2001 r. został odznaczony wraz z Maciejem Jankowskim, Bogdanem Borusewiczem, Markiem Kmicikiem i Marcinem Maszewskim - orderem "10-lecia demokratyzacji Mongolii". Zmarł 10 marca 2007 roku.

Wróć