Aktualności

02.12.2022

Dnia 3 grudnia ( sobota) odbędą się w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL ( Warszawa, ul. Rakowiecka 37 ) uroczystości 40lecia Grup Oporu „Solidarni”. Uroczystości będą miały charakter zamknięty ( na zaproszenia). Otwarty, dla wszystkich będzie koncert Norberta „Smoły” Smolińskiego pt. Ślepcy, nawiązujący do twórczości Przemysława Gintrowskiego i poezji Zbigniewa Herberta. Koncert rozpoczyna się o godz. 19.00. Zapraszamy.

13.01.2022

4 stycznia 2022 zmarł w Warszawie Piotr Rzewuski, działacz podziemia antykomunistycznego z lat 80tych i  NSZZ „Solidarność”. W  Grupach Oporu „Solidarni” szef Grupy Grochowskiej. Dwukrotnie aresztowany za działalność patriotyczną. W więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej spędził dwa lata. Zawsze wierny idei niepodległości Polski. Po 1989 r aktywny społecznik i działacz niepodległościowy. Inicjator budowy pomnika generała Józefa Hallera na warszawskiej Pradze. Odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2009 r. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2019 przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Wolności i Solidarności.

Żegnaj Piotrze, pozostaniesz na zawsze w naszej pamięci.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 18 stycznia o godz. 10.30 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, a po Mszy Św. na Powązkach Wojskowych.

03.02.2020

Oświadczenie Stowarzyszenia Grupy Oporu w sprawie reformy sądownictwa.

Stowarzyszenie Grupy Oporu wspiera rząd Zjednoczonej Prawicy w działaniach reformujących wymiar sprawiedliwości. Uważamy, że są one konieczne i powinny zostać pilnie wdrożone. Domagamy się wprowadzenia odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów. Ostatnie działania prezesa Sądu Najwyższego, pani Małgorzaty Gersdorf, podważającej kompetencje Prezydenta RP uważamy za bardzo niebezpieczne dla spójności Rzeczypospolitej. Osłabiają one powagę państwa i mogą prowadzić w dłuższej perspektywie do jego rozpadu.

Zgromadźmy się w Warszawie w sobotę, 8 lutego o godz. 12.00 pod gmachem Trybunału Konstytucyjnego, Al. Szucha 12A, na manifestacji, organizowanej przez komitet „Suwerenni” i Kluby Gazety Polskiej !!!

Powiedzmy NIE bezkarnej, sędziowskiej „kaście” !!!

Doprowadźmy do rozliczenia komunistycznych zbrodni !!!

Obrońmy naszą suwerenność !!!

Stowarzyszenie Grupy Oporu

22.10.2019

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej uhonorował kilkudziesięciu byłych działaczy Grup Oporu “Solidarni”. Wcześniej odbyła się msza św. w katedrze polowej Wojska Polskiego i złożenie wieńców pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Krzyże Wolności i Solidarności wręczono w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy. Jak zaznacza IPN, wyróżnieni są “zapomnianymi bohaterami walk o wolną Polskę”.

Byliście żołnierzami naszej cywilnej walki o niepodległą Polskę. To wasza działalność budziła nadzieję, dodawała siły w momencie, gdy wydawało się, że Solidarności już nie będzie. Byliście jednak tym pokoleniem, które konspiracji nauczyło się od żołnierzy i oficerów Armii Krajowej. I to na waszym przykładzie widać ten łańcuch pokoleń Polaków, którzy marzyli o wolnej i niepodległej Polsce – podkreślił prezes IPN Jarosław Szarek podczas uroczystości, która odbyła się w Domu Technika NOT w Warszawie.

Prezes IPN zaznaczył też, że uroczystość odbywa się w Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych, który obchodzony jest w rocznicę zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki – duszpasterza ludzi pracy, organizatora mszy za ojczyznę, jednego z kapelanów Solidarności. 19 października 1984 r. duchowny został uprowadzony przez funkcjonariuszy PRL-owskiej Służby Bezpieczeństwa i zamordowany. W tym roku od tej zbrodni minęło 35 lat.

Grupy Oporu “Solidarni”, w których w latach 1982-1989 działało ponad 300 osób, były organizacją antykomunistyczną wywodzącą się z Solidarności. Podczas uroczystości uhonorowano Krzyżami Wolności i Solidarności, także pośmiertnie, ok. 60 osób.

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z wydarzenia w zakładce Galeria

19. 10.2019

Dodano nową zakładkę “Agentura w GO S”. Prosimy osoby chcące wypowiedzieć się na ten temat o przesyłanie swoich uwag, relacji i artykułów na ten temat.

7. 12.2018

Po 4 latach uśpienia rozpoczęliśmy aktualizację strony internetowej grupyoporu.pl. Zamieszczony jest m.in. artykuł Włodka Domagalskiego „Towarzysz porucznik idzie do podziemia”. Prosimy członków Grup Oporu „Solidarni” o przesyłanie materiałów – dokumentów zdjęć, biogramów, wspomnień itp. Kontakt w stopce strony.

11.03.2014

Promocja książki “Sto razy głową w mur”.

13.02.2014

Informuję, że Janusz Ramotowski “Przem” napisał książkę zatytułowaną “Sto razy głową w mur”. Wydana została przez IPN. Pierwszego marca 2014 r. o godz. 15.00 odbędzie się jej promocja w IPnie – “Przystanek Historia” – Warszawa ul. Marszałkowska 21/25. Tego samego dnia po Warszawie będzie jeździł tramwaj poświęcony historii Grup Oporu SOLIDARNI. Będzie w nim można spotkać działaczy Grup Oporu, obejrzeć wystawę poświęconą drukom i ulotkom z lat 80., a także samodzielnie wyprodukować ulotkę na maszynie drukarskiej z epoki. Natomiast o godz. 17.30 w Stowarzyszeniu Wolnego Słowa, ul. Marszałkowska 7 w Warszawie odbędzie się Projekcja filmu dokumentalnego “Teoś” oraz koncert Michała Mireckiego. Proszę o przekazywanie informacji wszystkim osobom z Grup Oporu Solidarni oraz innym zainteresowanym. W razie pytań proszę o kontakt – glomar82@wp.pl .

12.12.2010

Film “Grupy Oporu” w reżyserii Marii Dłużewskiej był prezentowany na festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci, który odbył się w dn. 11-13.11.2010 w Płońsku. Jury w składzie Paweł Kedzierski – reżyser, Michał Bożek – operator, Tomasz Madejski – operator,, Tadeusz Filipkowski – Fundacja Filmowa AK, redaktor Jan Ruman – IPN,Miron Andrzejewski – reżyser jednogłośnie przyznało filmowi “Grupy Oporu” pierwsze miejsce.Film cieszył się również największym powodzeniem wśród ogladających.

12.05.2010

10 maja, miesiąc po katastrofie smoleńskiej odbyła się w Warszawie w kościele kapucynów na Miodowej 13 msza święta za ojczyznę w której uczestniczyła liczna delegacja ze środowiska Grup Oporu Solidarni. Po mszy ruszył kilkutysięczny pochód z flagami i transparentami w kierunku Placu Teatralnego. W tym nasz transparent z napisem Panie Prezydencie! Zwyciężymy!Na placu teatralnym zorganizowano przepiękny koncert. Występowali m.in. Jan Pietrzak i zespół De Press.

12.05.2010

Informację o mszy za ojczyznę 10.05.2005 w kościele ojców kapucynów na Miodowej 13 i koncercie patriotycznym na Placu Teatralnym w Warszawie zatytułowaną MODLITWA, KONCERT, 96 RÓŻ I 96 GOŁĘBI znajdziesz na www.niezależna.pl. Jest tam również galeria zdjęć z tych uroczystości.

19.04.2010

Wczoraj pożegnaliśmy Prezydenta i Jego Małżonkę w Krakowie.Nasza delegacja liczyła kilkanaście osób. Stanęliśmy z naszym transparentem na rynku Starego Miasta, przy Sukiennicach naprzeciwko bazyliki Mariackiej. Nasze hasło Panie Prezydencie zwyciężymy generalnie bardzo się podobało. Wielu ludzi podchodziło do nas, pytało skąd jesteśmy i fotografowało. Niektórzy nawet prosili o przesłanie zdjęć, zostawiając adresy mailowe.Atmosfera na placu była bardzo podniosła. Psuły ją jedynie audycje TVNu puszczane przed uroczystościami na telebimach. Jednak reakcja zgromadzonych była szybka i skuteczna. Wzmagające się okrzyki protestu przeszły w powszechne skandowanie. Po 15 minutach telebimy zgasły. Jeżeli chodzi o przemówienia i wystąpienia to największe brawa zebrał przewodniczący Solidarności Janusz Śniadek.Czuć było, że jego słowa są prawdziwe i oklaskiwane były conajmniej dziesięciokrotnie.

17.04.2010

Dziś duża reprezentacja Grup Oporu Solidarni żegnała Prezydenta na placu Piłsudskiego w Warszawie. Sześciometrowy transparent Panie Prezydencie zwyciężymy i podpis Grupy Oporu oraz nieco mniejszy Grupy Oporu Solidarni były dobrze widoczne. W relacji TVP transparenty kilkakrotnie mignęły na ekranie, dwukrotnie były widoczne dłużej.

16.04.2010

Wyjeżdżamy na pożegnanie Prezydenta do Krakowa. Jest grupa inicjatywna 7 osób z Warszawy, dwie z Kielc. Są szykowane białoczerwone opaski z napisem Grupy Oporu Solidarni oraz transparent. Treść napisu jest dopiero uzgadniana. Być może Panie Prezydencie zwyciężymy, być może Panie Prezydencie Polska zwycięży. Oczywiście można dołączać do grupy nawet w ostatniej chwili w Krakowie. Kontakt – adres mailowy w stopce strony. Oczywiście szykuje się też grupa zorganizowana, żeby pożegnać Prezydenta w sobotę w Warszawie. Grupowooporowcy organizujcie się.

20.01.2010

Na stronie SWSu www.sws.org.pl pojawiła się zakładka – Solidarni ku wolności – prezentująca sporo spraw związanych z uroczystościami na Dni Wolnego Słowa z czerwca ubiegłego roku poświęconymi Grupom Oporu. Warto zajrzeć.

18.01.2010

Na stronie zostały zamieszczone nowe materiały. Grupa materiałów od Jacka Juzwy, dotycząca spraw, z którymi był związany – wiele skanów różnych rzeczy – ulotki, szkice, dokumenty z prokuratury itp. Oprócz tego wspomnienia dwóch osób- Elżbiety Pachniak oraz Andrzeja Janczaka w formie listu do Piotra Rzewuskiego.

18.01.2010

Małe uzupełnienie do poprzedniego wpisu – skany Jacka znajdują się w archiwaliach, zakładka inne (mają być w niedługim czasie przez Jacka trochę opisane), wspomnienia w formie listu – w zakładce wspomnienia.

13.12.2009

Po Dniach Wolnego Słowa poswięconych GO Solidarni nastąpił spadek aktywności. Przygotowania do imprezy tak wszystkich wyczerpały, że musieli wyjaechać na urlopy, odpocząć itp. Dotyczy to również naszej strony internetowej, która prawie zamarła (np. brak jakichkolwiek wpisów na forum). W ostatnim czasie jednak dokonano kilku drobnych zmian. Doszło m.in. jedno zdjęcie i jeden opis w biogramach, Jurek Gumowski przesłał ulotkę podpisaną przez Klincewicza z 13.12.1981 (także prawdziwy rarytas). Ma powstać w najbliższych dniach na stronie SWSu podstronka poświęcona GO Solidarni na Dniach Wolnego Słowa w czerwcu 2009.Maja być teksty wykładów i zdjęcia.

07.07.2009

26 czerwca w Ambasadzie Polskiej w Sztokholmie Pani viceambasador Ewa Dębska odznaczyła Krzyżami Oficerskimi Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej Svena Järna i Lennarta Järna (pośmiertnie). Odznaczenie dla Lennarta odebrał syn Karl Gustaw Järn. W sali recepcyjnej ambasady zebrało się około trzydziestu osób – polskich i francuskich przyjaciół Svena i Lennarta. Grupy Oporu reprezentowali Marian Kaleta, Wojciech Fabiński i Janusz Ramotowski. Pan Marian Kaleta przypomniał zaangażowanie braci Järn w przemycie sprzętu dla podziemia Solidarności. Janusz Ramotowski wręczył Svenowi i Lennartowi Järnom oraz Marianowi Kalecie oznaki Grup Oporu Solidarni. Oznakę dla Lennarta odebrał Karl Gustaw Järn. Po części oficjalnej uroczystość przekształciła się w spotkanie przyjaciół Lennarta i Svena urozmaicane piosenkami polskimi i szwedzkimi śpiewanymi przy akompaniamencie harmonii przez pochodzącą z grodzieńszczyzny panią Marię Andersson z domu Brażewską.

17.06.2009

W dniu 05.06.2009 została odznaczona przez prezydenta RP grupa osób (razem 31 osób) w uznaniu zasług na rzecz przemian demokratycznych w Polsce. Wśród nich znaleźli się członkowie Grup Oporu Solidarni : Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski został odznaczony Piotr Rzewuski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski Marek Gajek, Ewa Kuran, Krzysztof Kuran, Waldemar Różycki i pośmiertnie Piotr Izgarszew, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski Wojciech Fabiński,Marek Głowacki,Grzegorz Jaczyński,Jacek Juzwa, Olgierd Smoleński.

15.06.2009

Dni Wolnego Słowa odbyły się zgodnie z planem. Spotkali się ludzie z różnych środowisk, niektórzy nawet po 25 latach.Z pewnością przewinęło się ponad 100 osób Było sympatycznie, czasem nawet wzruszająco. W najbliższym czasie zamieścimy trochę zdjęć, ale trzeba najpierw je zgromadzić z różnych źródeł.

07.06.2009

Wprowadzono dwie zasadnicze zmiany. Forum jest teraz ogólnie dostępne, dołączono pierwszą serię dokumentów z IPNu dotyczących GO. Uzupełniono również biogramy.

27.05.2009

Plan Dni Wolnego Słowa (miejsce – Stowarzyszenie Wolnego Słowa, Warszawa ul. Marszałkowska 7) poświęconych GO Solidarni.I dzień 13.06.2009: 10.00 Msza św. – kościół św.Szczepana, ul. Narbutta 21 ; 12.30 otwarcie wystawy ; 13.00-15.00 wykłady trzech historyków + dyskusja ; 15.00 – wspólne zdjęcie ; 15.30 – 17.00 wręczanie honorowych odznak ; 18.00 – występ Jana Pietrzaka ; 19.30 – spotkanie intergracyjne. II dzień (miejsce to samo): 11.00 – projekcja filmów o GO i Klincewiczu, dyskusja ; ok. 14.00 zakończenie

04.05.2009

Błyskawicznie zbliża się 13.06.2009 i Dni Wolnego Słowa poświęcone GO Solidarni. Po ostatnim spotkaniu na ten temat wydaje się, że wszystko, co jest zaplanowane zmieścimy w jeden dzień – będzie to sobota 13.06.2009. Prawdopodobnie w godz. 13.00 – 24.00 (to na razie jedynie moje szacunki) odbędą się : trzy wykładziki na temat GO i warszawskiego podziemia oraz panel dyskusyjny, wystawa na temat GO, wręczanie honorowych odznak i legitymacji Grup Oporu Solidarni, koncert Pietrzaka i spotkanie towarzyskie po latach, być może będą filmy o Teosiu i GO. Ostateczny plan zostanie podany jak sądzę do połowy maja. Wobec tego proszę wszystkich z GO o : 1.Pełną mobilizację, poszperanie w starych notesach i dotarcie do wszystkich osób, które były zaangażowane w GO, ale dziś są poza obiegiem informacji o naszych wysiłkach zmierzających do dokumentacji historii GO Solidarni. 2. Zorganizowanie się w mniejszych kręgach osób związanych z GO i umówienie na spotkanie w sobotę 13 czerwca w SWSie. 3. Jak najszybsze potwierdzenie obecności na adres glomar82@wp.pl, lub informację o braku zainteresowania, lub przeszkodach, które uniemożliwiają obecność. 4. Przekazanie mi informacji o zamiarze zaproszenia kogoś (kolegi, koleżanki, brata, córki itp.). Wszystko to jest bardzo ważne dla sprawnego zorganizowania naszego spotkania, dlatego bardzo proszę o aktywność. Proszę również o wszelakie uwagi, sugestie i pomysły. Jeszcze raz proszę o pilną, jak najpilniejszą odpowiedź i przekazanie wiadomości z tego maila innym osobom z GO, do których on nie dotarł z jakichkolwiek powodów. Marek Głowacki

26.04.2009

23.04.2009 odbyło się w SWSie pierwsze spotkanie na temat organizacji Dni Wolnego Słowa poświęconych Grupom Oporu Solidarni. Na razie nie ma jeszcze ostatecznego planu rozpisanego na godziny itp. Z wysokim prawdopodobieństwem będzie panel dyskusyjny na temat GO i tematy zbliżone (np. rozpracowywanie przez służby podziemia warszawskiego), wystawa poświęcona GO, koncert Pietrzaka oraz wręczanie odznak GO (model już jest opracowany).

26.04.2009

Uzupełniono stronę o biogram Piotra Mazurka oraz artykuły W. Domagalskiego z Gazety Polskiej na temat grupy Suchego

12.04.2009

Uzupełniono biogramy o kilkanaście nazwisk. Niestety same opisy bez zdjęć. Prosimy o nadsyłanie zdjęć z lat 80tych pasujących do konwencji zakładki “biogramy”.

29.03.2009

Uzupełniono stronę o : informację o dodatkach do emerytury, razem z formularzami (zakładka wspierajmy się), jeden biogram (Jacek Sygnarski), zakładkę Armenia i opis akcji powieszenia kukły Jaruzela, na pierwszej stronie tekst protestu związanego z esbekami lobbującymi w sejmie za swoimi uprzywilejowanymi emeryturkami i informację o Dniach Wolnego Słowa poświęconych GO.

21.03.2009

Janek Zieliński (grupa Waldeczków) napisał: Czas upływa nieubłaganie i wielu z nas może już być, bądź planować być na emeryturze. W tym kontekście Ustawodawca pomyślał o osobach, które dołożyły swoją “cegiełkę” (również rzuconą w radiowóz lub ZOMOwca – pewnie to ich tak “stresowało”) do zmiany PRL na RP. W ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych znalazły się zapisy, które mogą dotyczą również nas. Są to zapisy opisujące m.in. dwie różne kategorie osób: 1) osoby świadczących pracę na rzecz organizacji uznawanych za nielegalne do kwietnia 1989r. – Art. 6 ust. 1 pkt. 10) oraz 2) osoby, które miały “wilczy bilet” i nie mogły znaleźć pracy – Art. 7 ust. 4 obydwa na czerwono w załączonym pliku z treścią ustawy. Okresy, w których miały miejsce opisane w powyższych dwóch punktach okoliczności są uznawane jako składkowe dla celów emerytalnych. Organem państwowym uprawnionym do podjęcia decyzji o ich uznaniu jest Kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Czy chcecie skorzystać z tych uprawnień pozostaje do Waszej decyzji. Dołączone są również gotowe szablony wniosków i oświadczeń świadków, których należałoby się trzymać składając wniosek. Są to dokumenty na tyle czytelne, że nie wymagają komentarza. Jeżeli ktoś ma jakieś doświadczenia w tym zakresie, to niech podpowie innym co, gdzie i jak – w nowym wątku na forum. W najbliższym, czasie wzory formularzy znajdą się w zakładce “Wspierajmy się”.

21.03.2009

Koledzy! Janek Kulczycki i Bolek Jabłoński napisali protest do parlamentarzystów w związku z pojawianiem się esbeków w sejmie w celu przeciwdziałania ustawie o zmniejszeniu esbekom i ubekom emerytur . Jeśli ktoś chce go podpisać niech wyśle e-maila na adres: Jan Kulczycki (jw.kulczycki@op.pl) lub SMS na nr 502 832 854 wpisując: imię, nazwisko, miejscowość i tytuł “Protest”. Janek czeka do poniedziałku 23.03.2009r. do godz. 16:00.

18.03.2009

Dni Wolnego Słowa w SWS poświęcone Grupom Oporu Solidarni – 13 i 14.06.2009. Rezerwujcie termin. Szczegóły organizacyjne zostaną w najbliższym czasie uzgodnione na spotkaniu.

08.03.2009

Uzupełnino stronę o kilka biogramów oraz w zakładce Teodor Klincewicz zamieszczono wydanie specjalne Kuriera w pierwszą rocznicę śmierci Teosia.

08.03.2009

KOMUNIKAT SPECJALNY. Nadal nia ma zdjęć i biogramów reprezentantów co najmniej jednej z grup – grupy “Gerarda”. Prosimy o pilny kontakt i przesyłanie materiałów (zdjęć, wspomnień, dokumentów) przedstawicieli tej grupy oraz innych środowisk nieobecnych do tej pory na naszej stronie internetowej.

25.02.2009

01.03.2009 w rocznicę śmierci Teosia o 15.00 tradycyjne spotkanie przed 4 bramą na Powązkach.

25.02.2009

Odbyło się kolejne spotkanie GO w SWSie 23.02.2009. Było ok. 30 osób. M. Głowacki omówił sprawy, związane ze stroną internetową. Zaakceptowano pomysł wysłania listu do Svena, Szweda wożącego sprzęt drukarski do Polski za komuny.Treść zostanie w najbliższym czasie uzgodniona, Krystyna Antoszkiewicz zorganizuje tłumaczenia na szwedzki.W.Domagalski przedstawił zaawansowanie prac nad publikacją. Termin czerwcowy wydania publikacji jest zagrożony. W. Domagalski podeśle w najbliższym czasie trochę biogramów i materiałów IPNowskich na stronę. J. Juzwa podał informację, że nie ma jeszcze rozstrzygnięć wniosków o dofinansowanie naszej uroczystości na Dni Wolnego Słowa. Jej termin zostanie wkrótce ostatecznie podany (koniec maja, albo czerwiec). Wstępnie zgłosiło się kilka osób do pomocy przy : wybraniu materiału do wystawy i kolejnego numeru “Bibuły”, który w znacznej mierze poświęcony zostanie Grupom Oporu Solidarni. Chętni do pracy nadal poszukiwani.Termin spotknia organizacyjnego zostanie podany w najbliższym czasie.Po spotkaniu odbył się premierowy pokaz filmu Marii Dłużewskiej o Grupach Oporu na przykładzie grupy Waldeczków. Na film przybyło jeszcze wiele osób (razem było około setki). Kto nie był niech żałuje.Na razie nie znane są terminy i miejsca emisji filmu.

15.02.2009

Uwaga, uwaga – 21.02 o godz. 17.20 w TV Polonia będzie emitowany film “Szmuglerzy” o przemycie sprzetu ze Szwecji w dużej mierze poświęcony Sekcji Transportowej (patrz artykuł Janusza Ramotowskiego “Szwedzki most” na naszej stronce w zakładce “artykuły”).

15.02.2009

Strona została uzupełniona o :2 artykuły o Teosiu (są zarówno w zakładce Klincewicz, jak i artykuły), nekrologi po śmierci Teosia, jeden biogram, jeden tekst w archiwaliach, zakładka czasopisma.

10.02.2009

Uwaga, uwaga!!! 23.02.2008 o 18.00 w siedzibie Stowarzyszenia Wolnego Słowa odbędzie się spotkanie ogólne Grup Oporu Solidarni. Ma ono na celu podsumowanie dotychczasowych działań w celu udokumentowania historii GO i podjęcie postanowień na najbliższy czas. Zaproszeni są wszyscy związani z GO i sympatycy. O 19.30 (po spotkaniu)odbędzie się premiera filmu Majki Dłużewskiej o jednej z grup

27.01.2009

Strona została po raz kolejny uzupełniona. W zakładce archiwalia powstała rubryka “Czasopisma ..”, w której znajdziecie fragmenty z gazet z jakimiś notatkami na temat GO, w zakładce Klincewicz natomiast specjalne wydanie “Kuriera” po tragicznej śmierci Teosia.Zakładka wspierajmy się została wypełniona pierwszymi wpisami.

05.01.2009

W zakładce zdjęcia umieszczono zdjęcie pt “Kukła Jaruzela”. Osoby, które brały udział w akcji związanej z tym zdjęciem proszone są o kontakt i uzupełnienie danych, które posiadamy.

04.01.2009

Dodano na stronę : kilka biogramów, artykuł o przerzutach sprzętu poligraficznego z zachodu oraz projekty znaczków.

10.12.2008

Tradycyjne spotkanie pod domem Jaruzelskiego w nocy z 12 na 13 grudnia. Później spotkanie w SWSsie, koncert i barszczyk. Przejazd tramwajem. Przewidywana zrzutka na tramwaj. Zajrzyj również na stronę SWSu.

28.11.2008

Wszyscy zaangażowani w GO i sympatycy są zaproszeni na spotkanie przedświąteczne do SWSu.Spotkanie będzie miało charakter ogólny “eswuesowski”. Początek spotkania 16.00, sobota 06.12.2008. Fomuła taka, że każdy przynosi ze sobą coś do wspólnego jedzenia i picia.

19.10.2008

Uwagi ogólne związane z uzupełnianiem materiału na naszej stronie internetowej: W ostatnim czasie pracowaliśmy trochę nad pozycjonowaniem strony (poprawiło się i w tej chwili widać ją w googlach), w tej chwili kończymy prace nad tworzeniem forum. Stąd wbudowywanie ostatnio przesłanych materiałów trochę się zahamowało. Przepraszam wszystkich, którzy czekają na pojawienie się przesłanych przez nich materiałów. Jeżeli chodzi o dobór materiałów i ich selekcję. Proszę wszystkich o nie przesyłanie mi np. znaczków podziemnych, czy zdjęć z manifestacji ewentualnie jakiś innych gazetek czy ulotek. To wszystko co zamieszczamy na stronie powinno mieć związek z GO. Jeżeli znaczki to sygnowane przez Grupy Oporu Solidarni, to samo dotyczy ulotek, czy innych materiałów. Nie jesteśmy w stanie robić katalogu wszystkiego, co się w tedy w podziemiu działo i nie jest to naszą ambicją. Liczę na to, że w najbliższych dniach zostanie uruchomione forum i komunikacja między nami znacznie się poprawi. Będzie to w każdym razie możliwe. Jestem ciekaw, czy to forum będzie żywe. Pozdrawiam wszystkich, którzy naszymi sprawami się interesują. Marek Głowacki (kontakt w stopce strony).

14.10.2008

Zmarł Mariusz Zieliński – od grudnia 1983 w GO, od początku 1985 szef grupy grochowskiej. Pogrzeb odbędzie się 17.10.2008. Msza św. o godz. 11.00 w kościele św. Boromeusza na Powązkach.

27.09.2008

KOMUNIKAT ZE SPOTKANIA : Na spotkaniu 26.09.2008 było kilkanaście osób z różnych środowisk tworzących GO w latach 80tych oraz dwóch historyków Włodek Domagalski, odpowiedzialny za dokumentację historii GO i Tadeusz Ruzikowski z IPNu. Uzgodnienia ze spotkania: strona internetowa zdecydowano, że stronę należy lepiej upozycjonowć i to są najważniejsze działania, w następnej kolejności forum i nowa zakładka “Pomagamy sobie”; impreza podsumowująca działalność GO przewidywana jest na pierwszy, lub drugi tydzień czerwca 2009, wnioski związane z pozyskaniem funduszy na imprezę napisze Jacek Juzwa przy wsparciu innych osób z SWSu, potem omówimy je na jednym ze spotkań i po ewentualnych korektach zostaną złożone do końca listopada; publikacja o GO po dość długiej dyskusji na temat kształtu przygotowywanej publikacji ustalono, że ze względu na niezbyt długi czas do wydania oraz z powodu trudności z dotarciem do różnych środowisk oraz archiwum IPNowskich będzie to publikacja o charakterze popularno-naukowym, a nie monograficznym. Na spotkanie przyszedł Konrad Zbrożek z grupy “Gerarda”, o której wiele osób pamiętało, że działała, a do tej pory nie było z nikim kontaktu.

21.09.2008

Uzupełniono stronę o nowe zdjęcia, biogramy i wspomnienia

21.09.2008

Spotkanie ogólne osób zaangażowanych w GO Solidarni w latach 80tych 26.09.2008 18.00 w siedzibie SWSu. W razie pytań – kontakt mailowy w stopce strony.

11.09.2008

W końcu sierpnia, w rocznicę podpisania porozumień sierpniowych zawisła w przestrzeni internetowej strona internetowa Grup Oporu “Solidarni”. Bedzie ona sukcesywnie rozbudowywana o nowe informacje. Wszystkich zaangażowanych w działalność GO i osoby wspierające prosimy o przesyłanie wspomnień, zdjęć, dokumentów. Kontakt w stopce strony.

11.09.2008

Dnia 26.09.2008 w siedzibie Stowarzyszenia Wolnego Słowa w Warszawie o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie otwarte Grup Oporu “Solidarni”. Tematy – funkcjonowanie i rozbudowa strony internetowej, przygotowywana publikacja o GO – jej kształt i termin wydania, impreza podsumowująca prace dokumentacyjne związane z historią GO – jej kształt i termin. Zapraszamy osoby aktywne w GO w latach 80tych.

28.07.2008

W lokalu SWSu odbyło się spotkanie organizacyjne w celu omówienia programu uroczystości poświęconych upamiętnieniu działalności Grup Oporu “Solidarni”. Obecni na spotkaniu: Jacek Juzwa, Włodek Domagalski, Janusz Ramotowski, Mateusz Mróz, Adam Rosłoniec, Grzegorz Jaczyński, Marek Głowacki, Marek Harasiuk, Wojciech Nachilo. Jacek Juzwa zaprezentował pomysł na zorganizowanie uroczystości w czerwcu 2009 (na Dni Wolnego Słowa). Ma na nie składać się : wystawa, prezentacja publikacji, prezentacja filmów, panel dyskusyjny, wręczenie odznaczeń. Jacek Juzwa napisze w ramach SWSu wnioski do różnych instytucji o dofinansowanie tych inicjatyw. Postanowiono zebrać wnioski do odznaczeń do 30.09.2008r. (odpowiedzialny J. Juzwa, który przekazał wzór formularza). Janusz Ramotowski poinformował o swoich odkryciach w związku z kwerendą w archiwach IPNu (Janusz już ok. 2 lata temu zainicjował utworzenie na stronie encyklopedii internetowej www.wikipedia.pl tworzenie historii GO i aktywnie ją dokumentuje). Adam Rosłoniec przedstawił zaawansowanie pomysłu utworzenia Stowarzyszenia Grup Oporu. Marek Głowacki podjął się zorganizować stronę internetową GO.

25.06.2008

W lokalu Stowarzyszenia Wolnego Słowa (Warszawa ul. Marszałkowska 7) odbyło się spotkanie po latach różnych środowisk tworzących w latach 80-tych Grupy Oporu “Solidarni”. Na spotkanie przybyło ponad 30 osób. Spotkanie służyło wstępnej wymianie informacji związanej z zamiarami wydania publikacji o Grupach Oporu. Przedstawiono historyka Włodzimierza Domagalskiego, który będzie przygotowywał publikację na temat GO, wymieniono się kontaktami i adresami mailowymi, omówiono wstępnie, co powinna zawierać publikacja.